Zpět

Eurovíkend

Na otočku v Budapešti

Itinerář

1. den

Pro cestu do Budapešti jsme si vybrali vlak. Kolem půl sedmé ráno vyrážíme z pražského Hlavního nádraží směr Budapešť, vlak má jen pár zastávek a kolem poledne už vystupujeme. Ve vlaku nás ČD za fajn cenu celé dopoledne hostili, takže úprk za hledáním jídla nemusí být tak zběsilý.

Nejdřív vyrážíme hledat ubytování, zvolili jsme Airbnb a setkání s pronajímatelem proběhlo hladce, v našem vchodu je dalších 5 pokojů, ale všechny oddělené, takže o dalších návštěvnících celu dobu vůbec nevíme.

Trochu nám prští, ale nevzdáváme to a než nás zlomí únava, jdem omrknout Budapešťský Parlament alias “Országház” – v překladu Státní dům, jeden ze státních symbolů Maďarska a jedna z nejstarších vládních budov v Evropě. Patří mezi nejimpozantnější stavby Budapešti a je inspirována budovou londýnského parlamentu. Nejhezčí pohled získáte např. z Rybářské bašty nebo z druhé strany Dunaje, ta nás ale čeká až o víkendu (zastávka metra Batthyány Tér).

Na břehu řeky určitě také nevynechejte Boty na dunajském pobřeží – tento památník připomíná 4 tisíce občanů, převážně židovského původu, kteří byli zabiti během 2. světové války fašistickou stranou. Tito lidé byli zastřeleni na břehu řeky, tak aby těla spadla rovnou do vody. Předtím jim bylo nařízeno svléknout oblečení a boty. Proto se památník skládá ze 60 párů železných bot. Jde o pietní místo, které citlově připomíná tuto krutou historii, kterou je ale určitě potřeba si připomínat, protože historie, na kterou zapomeneme, má tendenci se opakovat.

Jelikož jsme si z Prahy vlakem přivezli nachlazení, museli jsme vynechat návštěvu Termálních lázní Széchenyi, které jsou jedním z největších evropských komplexů s horkými prameny a celkem s 21 bazénky, ale ani s nachlazením je nemusíte vynechat uplně - podívali jsme se alespoň do jejich hlavní budovy a na hned vedle stojící Vajdahunyad castle, který nachází v City parku a můžete k němu dojet linkou metra M1. Hrad obsahuje části budov z různých časových období, zobrazuje různé architektonické styly: románský, gotický, renesanční a barokní. Budete se tam cítit jako v jiném světě :) Když už tam budete, projděte se po Náměstí hrdinů a zkuste dostat na jednu fotku Památník tisíciletí.

2. den

Pokud nejste ranní ptáčata a své obchůzky města klidně začnete kolem 11té jako my, určitě bych doporučovala odstartovat den na Centrálm trhu – najdete ho na náměstí Fövám tér. Na první pohled tržnice vypadá jako nádraží, ale ve skutečnosti je to největší a nejoblíbenější trh se super výberem, zvládnete tak oběd (langoše?) i nákup suvenýrů na jednom místě. (Otevřeno mají od 6-18h, v sobotu jen do 14h a v neděli je zavřeno.)

A pokud se cítíte plní, máme pro vás skvělou procházku, vyražte přes slavný Řetězový most směr druhů břeh - Buda a Budínský hrad, který se nachází na jižním cípu Hradního vrchu, který doporučuji celý projít. Kromě samotného hradu, zde leželo celé středověké město. Nahoru se dostanete pěšky, ale kdyby se vám opravdu nechtělo, je tu i lanovka. Přímo z Budínského hradu můžete pokračovat do centrální části Hradního vrchu, kde se nachází Matyášův chrám - nádherný římsko-katolický gotický chrám. Korunováni tu byli například císař František Josef I. a jeho manželka Sisi. Kousek odtud se nachází Rybářská bašta, která je poměrně novodobá, (ač byste to neřekli) pochází z počátku 20. století a byla postavena na místě, kde se kdysi konal rybí trh – odtud pochází právě tento název. Procházkou zde můžete strávit několik hodin a počkat si na západ slunce a skvělý výhled na budovu parlamentu.

3. den

Než se rozloučíte s Budapeští, máme pro vás ještě jeden tip na skvělou snídani i kávu, navštivte Kavárnu a prodejnu Vinyl WOOD. Milí majitelé vám určitě zpříjemní začátek dne, právě v této čtvrti bylo i naše ubytování, pohodovou atmosférou je tak protkaná celá :)

Eurovíkend

Na otočku v Budapešti

Oblast: 

Budapešť, Maďarsko

Délka výletu: 

odjezd pátek, + víkend tj. necelé 3 dny

Typ: 

za poznáním těch nej památek, gastro výlet

Orientační cena: 

4000 osoba (jízdenky, ubytování, jídlo)

Doprava: 

vlakové spojení z Prahy, doporučuji jako dostupnou a navíc pohodovou variantu, ráno vyjedete a kolem poledne můžete odpočatí začít s poznávání památek a místní kultury

Ubytování: 

doporučené ubytování - airbnb: v Budapešti slaví Airbnb nevídaný rozmach, určitě neváhejte a vyzkoušejte bydlet jako místní, my se touto cestou dostali přímo do místní hipsterské čtvrti plné příjemných klubů, barů a všudypřítomných graffity

Galerie: