Zpět

HORY KRÉTY - horská turistika na největším řeckém ostrově

Kréta je mezi našinci známá především díky svým památkám a překrásným plážím. Ačkoliv se budeme pohybovat po ostrově, který proslul jako kolébka mínojské kultury a evropské civilizace, naším hlavním cílem bude divoké a skalnaté, téměř dvouapůltisícové pohoří Lefká Ori (tzv. Bílé hory). V lůně těchto nádherných vápencových hor se subtropickým podnebím, krasovými planinami, skalnatými velikány a věhlasnými soutěskami strávíme celkem 9 dnů čistého času. 

Zhruba 2/3 trasy budeme procházet natěžko s batohem na zádech, během této doby budeme nocovat ve vlastních stanech uprostřed Bílých hor. Čtyři dny bude náš program pohodovější, během nich nás budou čekat túry nalehko. Při treku i na jednodenních výšlapech uvidíme nejkrásnější partie evropské dálkové horské trasy E4, která protíná celou Krétu od východu k západu. Až spatříme život zdejších pastevců, možná jen stěží uvěříme, že jsme stále v zemi Evropské Unie. Kromě turistiky několikrát vyzkoušíme i kvalitu místních až kýčovitých pláží, zcela jistě ochutnáme výborná krétská vína, vyhlášené řecké olivy, retsinu i další speciality. Na závěr alespoň trošku nahlédneme do zdejší bohaté historie v bývalém hlavním městě Chania. Jarní termín nám zaručuje příjemné klima a bude to i lahůdka pro botaniky, protože v této době kvete v horách nejvíce rostlin. Během přesunů na Krétě budeme využívat místní dopravní prostředky. Akce je určena pro skupinu maximálně 12 účastníků.

Organizátor

Milan Jána

Podle čínského horoskopu jsem se narodil v roce tygra, ve druhé polovině 20. století v severních Čechách. Jsem tulák srdcem i duší, miluji cestování všeho druhu a zejména pak po horách, kam jezdím nejraději. Jinak ale nejsem vyhraněný, takže mě to táhne do všech světových stran. Toulavé boty nosím nejspíš už od narození, zlé jazyky o mně dokonce tvrdí, že jsem se narodil už s batohem na zádech ... Na cestách jsem doposud strávil více než 8 let života (čistého času) a navštívil jsem celkem 36 zemí světa. Když se mi před mnoha lety poprvé dostal do ruky fotoaparát, začal jsem s ním experimentovat a postupně se stal mým věrným společníkem na cestách.   V létě se nejraději toulám po svých nebo občas na kole, podnikám treky nebo lezu po ferratách, v zimě pak na běžkách nebo sněžnicích.  V současné době pracuji jako průvodce na volné noze, organizuji a průvodcuji svoje vlastní turistické výpravy a expedice, krom toho spolupracuji také s několika outdoorovými cestovními kancelářemi. Mojí specializací je horská a vysokohorská turistika, v menší míře také průvodcování poznávacích zájezdů. Spolupodílel jsem se také na vydání několika turistických průvodců a dvou knih o národních parcích Evropy. Když mě čas od času políbí literární múza, píšu příležitostně články na web nebo pro některé naše outdoorové časopisy.  V zimním období, když nejsem zrovna ve světě, jezdím po celé České republice a svoje zážitky a poznatky z cest přednáším v rámci cestovatelských přednášek.

Kolik nás to bude stát

Cena za samotnou výpravu
11 980 Kč
Letenka cca od
5 500 Kč

Celkem
17 480 Kč
Záloha
11 980 Kč

Cena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), služby průvodce, veškerou společnou dopravu po ostrově v rámci programu, 4x nocleh v penzionu, 2x nocleh na horské chatě, tábořiště, vstupné do soutěsky Agia Irini a národního parku Samaria, plavbu lodí ze Samarie, informační materiály a mapky navštívených oblastí.

Itinerář

Přelet do Chanie, aklimatizace, ubytování v penzionu.

První výlet na rozchození podnikneme ještě nalehko, projdeme při něm malebnou soutěsku AGIA IRINI, na závěr se nakrátko vykoupeme a odpočineme u moře.

Místním autobusem se přesuneme do vnitrozemí. Zde nastoupíme na přechod zřejmě nejkrásnějšího a nejdivočejšího pohoří Kréty – LEFKÁ ORI. Vyrazíme z planiny Askifou pod horu KASTRO (2.218 m).

Další den budeme pokračovat v treku přes Bílé hory, projdeme monumentálními horskými dolinami až pod nejvyšší vrchol pohoří.

Pod nejvyšším vrcholem zůstaneme tábořit dvě noci a budeme mít možnost nalehko vyšplhat až na samotnou nejvyšší horu pohoří i celé provincie – PACHNÉS (2.453 m).

Stále po dálkové turistické trase E4 budeme pokračovat přes vrcholek MELINDAOU (2.133 m) až na horskou chatu KALLERGI, kde se poprvé po čtyřech dnech potkáme s civilizací. Nocleh na chatě.

Po okraji vysokohorské náhorní krasové planiny – „polje“ OMALOS vyrazíme nalehko na celodenní túru na vrcholek GINGILOS (2.080 m) a s nenasytnými pěškošlapy až na sousední VOLAKIAS (2.116 m). Oba vrcholy nabízejí bezkonkurenční výhledy do kaňonů Tripitis a Samaria. Noc strávíme opět na horské chatě.

Opět již s plnou polní vyrazíme do NP SAMARIA – jediného národního parku na Krétě, který patří k nejdelším a nejhlubším soutěskám v Evropě. Touto soutěskou plnou cypřišů, platanů, oleandrů a maličkých kostelíků pak sestoupíme až k průzračnému Lybijskému moři, kde opět budeme moci smýt prach cest z našich těl. Lodí přeplujeme podél pobřeží do vesnice Loutro.

Další den nás bude ještě čekat průstup krásnou a divokou soutěskou ARADHÉNA.

Na závěr naší výpravy podnikneme trek po pobřežních útesech v oblasti Loutra a vykoupeme se na unikátní pláži Glika Nerá. Přejezd do Chanie, noc v penzionu

Poslední dvě noci strávíme opět v penzionu. Na závěr odpočinek a prohlídka bývalého historického hlavního města ostrova – CHANIA. Zájemci zde budou moci navštívit ulice starého města, metropolitní katedrálu, tržnici, pevnost Firkas s Námořním muzeem, Muzeum mínojských lodí, staré doky, židovskou synagogu, mešitu Kioutsouk Hasan, ...

Přesun na letiště a odlet z Kréty zpět domů.

HORY KRÉTY - horská turistika na největším řeckém ostrově

25. 03. 2020

Destinace: 

Kréta

Délka: 

na týden a 4 dny

Cena: 

17 480 Kč (co je v ceně?)

Účastníci: 

7 až 13 již obsazeno 7

Místo setkání: 

Praha, popř. Vídeň (dle letenek)